Olej na plátně, 81,5 x 101,5 cm, rámováno, datace 1961, signováno vpravo dole J. Bornfriend 61, zezadu štítek s určením, na blindrámu č. 13.
Potvrzení pravosti od prof. PhDr. Tomáše Vlčka, CSc.
Autorem nabízeného díla je slovenský malíř židovského původu. Jakub Bauernfreund nejdříve studoval u G. Mallého v Bratislavě, poté na Akademii v.u. v Praze u W. Nowaka. Od začátku studií byl kritikou velmi kladně hodnocen a získal několik cen Akademie. Během pobytu na Akademii se seznámil s Endre Nemesem či s Hellou Guth. Roku 1933 pobýval v Paříži, kde na jeho tvorbu zapůsobila díla M. Chagalla, A. Massona či A. Modiglianiho. 30. leta se v díle umělce nesou na vlně portrétů. Tvořil především pro židovskou komunitu a mimo jiné vytvořil portréty zakladatelů Židovského muzea v Praze. Na počátku války uprchl do Londýna, kde se usadil natrvalo a změnil si jméno na Jacob Bornfriend. Zde se pohyboval v přítomnosti právě již zmiňované Helly Guth či Bedřicha Feigla. Věnoval se malbě, kresbě, grafice, vytvářel koláže i nástěnné malby.
Nabízené dílo Bloossom oval – tree, jak napovídá samotný název předkládá pohled na rozkvetlý strom, obsypaný červeno žlutými květy. Téma je zasazeno do potemněle krajiny, již halí opar melancholie. Na rozdíl od svých předválečných prací, které se nesly nejdříve s duchu nového realismu a posléze přešly k surrealistickému tvarosloví, je předložené dílo tvorbou ryze abstrahující reálný námět, který je pevně dán emoční stránkou výpovědi. Jakub Bauernfreund je součástí takzvané ztracené generace, jejíž život je provázán s hospodářskou krizí, radikalizací politických a kulturních názorů a v neposlední řadě s druhou světovou válkou a léty po ní a vyrovnávání se s tím, co napáchala. Ona tíseň osudu je v nabídnutém plátně patrná a přímo na diváka dýchá zpoza obrazu. Malíř zde výtečně přenáší své emoce na plochu a až gestickými tahy vytváří podivuhodnou souhru zvolených barev. Díla tohoto autora se moc často na aukčním trhu nevyskytují, a tak je dražba nabízeného díla výtečnou příležitostí pro umělcovy obdivovatele.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 400 000 – 500 000 CZK.