Olej na lepence, 53,5 x 68,6 cm, rámováno, datace okolo r. 1921, signováno vlevo nahoře A. LHOTE, zezadu opatřeno štítkem Galerie Mantele Colete Weil Paris.
Opatřeno certifikátem pravosti od Dominique Bermann Martina.
Dílo bude uvedeno v připravovaném Catalogue Raisonné zpracovávaným Dominique Bermann Martinem.
Autor díla pracoval nejprve jako sochař, pod vlivem Gauguinovým však našel cestu k malbě. Poprvé vystavoval v roce 1906 na podzimním salónu v Paříži. V roce 1912 se účastnil výstavy Section d´Or. V roce 1922 si založil v Paříži v Rue D´Odessa vlastní akademii, jež měla značný vliv na mladou generaci. Konstruktivní přístup Cézannova umění ho nicméně přivedl ke kubismu, jejž později spojil s ideou klasického realismu. Nabízení dílo Ležící akt je nádhernou ukázkou malířovy tvorby ještě před plným kubizujícím ovlivněním. Lhote zde vypodobnil ležící krásku, oděnou pouze do roucha Evina. Žena, jejíž podoba je vystavěna v duchu neoklasicismu, zde před divákem leží v bělostném loži a hledí směrem k nám. André Lhote odmítal to, co je příliš abstraktní formou malování a vždy se snažil udržovat spojení s klasickou malbou v návaznosti na tradici a i v tomto nabízeném díle lze postřehnout respekt k tradici vypodobnění ležícího aktu. Nabízené plátno je výtečným příkladem jeho klasicizujícího období, jeho vytříbeného umění zachytit křehkost a krásu ženy.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 500 000 – 600 000 CZK.