021 | MOTIV U CÍTOVA POD ŘÍPEM
HOLUB Josef (1870 - 1957)
- vyvolávací cena: 20 000 CZK
- dosažená cena: 22 000 CZK
Olej na lepence, 29 x 37 cm, rámováno, datace 1933, signováno vlevo dole J. HOLUB.1933, zezadu na lepence štítek s autorským přípisem s určením, opatřeno autorským osvědčením o pravosti díla.
Tato komorní realistická práce je dílem autora, jehož studia započala na Akademii výtvarných umění pod taktovkou významného českého krajináře Julia Mařáka a jenž je i jedním ze zakladatelů české realistické krajinomalby, Josefa Holuba. Na představovaném díle si lze povšimnout, že i ve 30. letech zůstal věrný Mařákovu učení. Projevuje se tak nejen v pojetí námětu, ale i v technice malby, kdy precizně vymodelované trsy luční trávy a jednotlivé lístky na křoviscích a stromu ladí s jemnými tahy štětce užitými na pozadí obrazu. Celá scéna tak působí lehkým a elegantním dojmem. Holub nám tu zprostředkovává viděnou realitu pozdně letního dne, kdy teplé a slunné dny pomalu končí, aby je nahradil sychravý podzim.