Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 51,5 x 62 cm, rámováno, datace 1931, signováno vlevo dole A. Hofbauer.
Arnošt Hofbauer, Výstavní síň Mánes 1935, č. kat.12.
Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant, S.V.U. Mánes, Praha, 2011.
Arnošt Hofbauer (1869 - 1944), Obrazy, kresby, plakáty, grafiky, Galerie Diamant, S. V. U. Mánes, 31. 10. 2013 do 29. 11. 2013.
Mistři české krajinomalby, S.V.U. Mánes, Praha, 2011, str. 60.
Dílo zde předložené je úžasným příkladem autorova specifického rukopisu. Arnošt Hofbauer, zakladatel stejnojmenné školy následovníků, v předkládaném velkoformátovém díle vytváří neobyčejný zážitek. Zvolený námět, řečiště jihočeské Lužnice, je zde zhmotněný v typické autorově expresivní tónině. Co podtrhuje celý námět díla, je autorův trojbarevný rukopis barev zelené, modré a žluté. Nejsilněji do obrazu zasahuje první jmenovaná barva, která nejenže tvoří aspekt flory samotné, ale i hmotu celého obrazu. Arnošt Hofbauer v obraze na diváka působí svou malířskou výbušností, silnými a procítěnými tahy štětcem, které vytvářejí pocit pohybu květenstva a stromoví, táhnoucího se podél životadárné řeky. Celá scéna působí jako idylické slunné letní odpoledne, které každého při pohledu hřeje nejen využitými barevnými tóny, ale již zmíněnou idylou okamžiku. Autor v nabízeném díle předkládá své mistrovství ve využití barevných ploch, svůj secesivní cit a krajinný námět ohýbá do osobitého tvarosloví tak, jak to umí jen on. Dílo Planá nad Lužnicí je krásným krajinným dílem a výtečným vzorkem Hofbauerova díla 30. let.