Kvaš na papíře, 21,4 x 21,4 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – 1920 - 1925, signováno vlevo dole Kupka.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.
Provenience:
Galerie Le Minotaure.
Z posudku PhDr. Karla Srpa:
Motiv soustředěného kruhového pohybu kolem několika zakrytých středů, k němuž se František Kupka soustavně vracel na mnoha akvarelech a kvaších, mu vyvrcholil obrazem Kolem jednoho bodu (1911-1930), mimořádně komplexním dílem, považovaným za jedno z jeho nejvýznamnějších, jehož počátky kladl ještě před prvou světovou válku. K tomuto obrazu vznikly obsáhlé řady kreseb, studujících dynamiku a statiku pohybu, zabývajících se rotací i světelným vyzařováním. Kupka zde zřetelně přehodnotil pohyb, přitahující jej od chvíle, co si přečetl některý z manifestů futurismu, avšak způsobem, jenž dokázal posunout simultaneitu do oblasti, která se téměř blíží čtvrtému rozměru. Na souboru těchto kreseb jsou přitažlivé dva okamžiky: jde o pomyslné východisko, umístěné nad spodním okrajem, z nějž jako by veškerá energie vychází, a pak kruhové výseče umístěné na vlastním pozadí, odkazující k oblíbenému motivu slunce. Zdrojem, který geometrické články uvádí do pohybu, je tryskající energie, obsahující pohyb i protipohyb, rozvíjení se i zavíjení se, má rysy, centrifugální i centripetální. Výrazná řada mnoha kreseb, dochovaných dnes v různých veřejných a soukromých sbírkách, ústící do obrazu Okolo bodu, byla podnětná nejen po geometrické stránce, ale i po barevné, v každé kresbě jako by Kupka podával nové řešení, jako by nově definoval své ustálené barevné vztahy (viz stupňující se hnědé ve dvou kruhových výsečích v pravé části kresby nebo fialové v části levé). Kresba je skvělou ukázkou Kupkova výtvarného myšlení, proudu, který byl zajímavý sám o sobě, jako vlastní proces výtvarné reflexe. Otevírá svět, jenž ve dvacátém století neměl obdoby.