Olej na plátně, 80 x 99 cm, rámováno, datace 1913, signováno vlevo dole G. Macoun. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Gustav Macoun v plátně Trosky od Hrdoňovic přímo referenčně zobrazil daný kus České země. Hledíme a velkoformátové plátno z ruky jednoho ze slavných zástupců Mařákovy školy. Trosky, zosobněný symbol kraje Českého ráje se tyčí v pozadí scenérie, vystupujíc z krajiny, jako maják, jenž dohlíží na celý kraj. V prvním plánu se tyčí skaliska, jež rozvíjejí perspektivu plátna a jsou funkčním opozitem zelenajících se vrcholů krajiny, jež na samém horizontu uzavírá hradní komplex Trosky. Slavná středověká zřícenina v dáli, jenž stojí na erozí ošlehaném vrchu, nádherně vyrovnává interpretovanou scenérií a vertikálně ji vyvažuje. Předložené dílo je nejen výtečně barevně vystavěno, ale je též krásným dokladem vidění dané krajiny autorem. Gustav Macoun zde předvádí vynikající krajinářskou práci a dává za pravdu faktu, že jeho tvorba je již od samých začátků jedinečná a vysoké kvality.