Pastel na papíře, 31 x 23,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1920, signováno vpravo dole Kupka. Opatřeno potvrzením pravosti od Pierra Brullé. Výstavní pastel pochází z ruky Františka Kupky, světoznámého spolutvůrce pohledu na abstraktní umění a taktéž jednoho z velikánů české moderny. Hledíme na kompozici vyvedenou v jiskrných barvách, jež svou živočišnou složkou a vířením připomínají Kupkovy práce vesmírných a organických námětů. Autor za pomoci poměrně mála výtvarných prostředků vykouzlil velmi sofistikovanou a jímavou práci. Diváka podmanivě vtáhnou nejen zvolené tóny pastelu, ale i samotný pohyb ku středu, jenž ale nekončí jakousi skulinou do propadliště prostoru, ale opětovně se setkáváme s dalším organicky vyznívajícím prouděním sil, které jako by směřovalo protichůdným směrem. František Kupka svými pohledy na náměty, jejich zpracování a v neposlední řadě i mentální obsah jeho děl vždy budil úžas, a není tomu jinak u viděné práce.