Olej na plátně, 75 x 90 cm, rámováno, datace 1917, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý 1917. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: Otakar Nejedlý Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky, 13. 6. – 15. 9. 2013, GMU Roudnice nad Labem. Otakar Nejedlý Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky, VČG Pardubice, 24. 9. – 24. 11. 2013. Podmanivá malba pochází z Nejedlého zřídka se vyskytujícího tvůrčího období během první světové války. Dynamická barevnost a expresivní nanášení barev znamenitě zprostředkovává atmosférický úsek, kdy se již kumulují značně tmavá oblaka, ze kterých se co nevidět spustí déšť. Námět Nejedlý modeluje zemitým koloritem, jenž je doplněn o červené střechy. Není pochyb, že Nejedlého putování po Cejlonu značně zapůsobilo i právě na tento obraz, který je stále pln živé barevnosti. Modelace celého námětu vychází z tvorby Paula Cézanna, jenž byl české veřejnosti představen na výstavě francouzských impresionistů v roce 1907. Obraz Před bouří je sběratelsky velmi atraktivní prací, která by neměla chybět v žádné erudované sbírce zaměřené na počátek 20. století.