Olej na sololitové desce, 68 x 50 cm, rámováno, datace 1974, signováno vlevo dole Matal 74. Tvorba Bohumíra Matala prošla v průběhu jeho života řadou stylistických změn. Přesto se u něj opakuje častý motiv člověka. Zatímco v předchozích letech umělec skládal dohromady lidskou figuru a různé strojní komponenty, od konce 60. let se začíná věnovat sérii Ptačích herců, kde postava člověka už ztrácí jakékoliv konkrétní kontury a stává se tak z ní abstrahující kubistická hmota. Malíř své Ptačí herce umisťuje do blíže nespecifikovaného prostoru a dodává jim tak na bezčasovosti a tajemnosti. Dílo Kompozice je příhodným příkladem Matalovy tvorby 70. let. Pomocí hnědé palety modeluje jednotlivé části obrazců, které pak doplňuje o další zemité tóny, společně s decentní bílou barvou. Díky hnědému pozadí je ostrost některých hran lehce otupena a obraz tak působí spíše pietním dojmem.