Olej na plátně, 30 x 36 cm, rámováno, datace – 60. léta 20. století, na rubu opatřeno pozůstalostním razítkem a přípisem A. Šimotové o pravosti díla. Díla Jiřího Johna mají jednu společnou proměnnou, a to je láska k přírodnímu faktoru. Umělec se v rámci své vroucí lásky zkoumat mikrosvěty tohoto světa nikdy plně nevystříhal opustit tyto horizonty. I nabízený Krystal přivádí divákův zrak na povrh tvarosloví tohoto díla přírodních vlivů, tentokrát vrženého do neidentifikovatelného imaginativního prostředí. Krystal svou barevnosti proměnnou od jiskrného žlutavého jádra graduje nejen právě svou barevností ale i rozpínavou tendencí hmoty. Tento poklad zde dlí, jako jakýsi exemplář muzeální hodnoty, čekající na obdiv přihlížejících. Motiv plátna má velmi meditativní vlastnosti a spolu s výtečným výběrem barevné palety John opětovně potvrdil svou jedinečnost na poli skupiny UB 12. Dílo, mimo svou navýsost vysokou uměleckou kvalitu, oplývá i potvrzením o pravosti od manželky autora Adrieny Šimotové.