Olej na plátně, 53 x 63,5 cm, rámováno, datace 1863, signováno vlevo dole MH 1863. Předložené dílo ukazuje jinou linii díla autora, který je více znám pro své mariny. Michael Haubtmann zde divákovi dává možnost navštívit krásy Egypta s jeho architektonickou kulturou. Malíř vytvořil realistický pohled na některý z egyptských chrámů, jež se tyčí v suché, písčité krajině. Vstříc pohledu diváka jede na oslu místní obyvatel, vezoucí náklad, ukazující každodennost obyvatel, které již extaticky nevytrhuje z reality pohled na velikost starověkého Egypta, jako je tomu u turistů. Za jezdcem stojí před branou rozmlouvající hlouček domorodců. Za sluncem ozářenou bránou se tyčí velkolepý vstup do místního chrámu. Všechny tyto aspekty a mnohé další, jako detail cesty, hieroglyfy či kamení, Haubtman interpretoval s mistrovskou přesností a citem. Michael Haubtmann, žák Maxe Haushofera či Julia Langeho v předloženém díle dává na odiv nejen kvality Haushoferovské školy, ale své vlastní. Egyptský motiv je zde uchopen vyzrále a výtečně interpretován.