Olej a laky na plátně, 100 x 101 cm, rámováno, datace 60. léta 20. st., signováno zezadu M. MEDEK. Obraz bude zařazený do připravované monografie Mikuláše Medka. Autora nabízeného díla netřeba představovat. Malíř, umělec, jenž dílo vytvořil, se spolupodílel na zlaté generační obměně šedesátých let 20. století v československém prostředí a je dodnes vedoucí postavou daného uměleckého období. Dílo, které je do aukce nabízeno, je součástí koncepce výzdoby interiéru Československých aerolinií. Mikuláš Medek, po dlouhém období zákazu, dostal možnost vytvořit velké zakázky, a právě Československé aerolinie daly autorovi možnost podílet se na jejích interiérech, vytvářených v 60. letech. Tyto práce probíhaly například ve Slovenských Košicích či pražské Ruzyni. Medek v díle projevuje svou brutalistní stránku za použití kombinace oleje a laků, vrstvených tak, aby vytvářely takřka plastickou kresbu. Obraz z levé strany přechází od světlých tónů žluté, přerývající se vrstvenými kruhovými liniemi, které se sem tam výběžekovitě vydávají od temného, pravého horního rohu temné rudé. Tento obrazec, napodobující kruhy na vodní hladině, se organicky rozrůstá a tvoří živoucí pohyb. Medek v této kompozici vytvořil velice sofistikované dílo, které potvrzuje autorovu jedinečnost na poli československého umění 20. století a je nádherným, svým jedinečným tvaroslovím, vzorkem umělcovy tvorby šedesátých let dvacátého století.