Olej na lepence, 80,5 x 67,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole F. SÜSSER.
Malíř, kreslíř a grafik František Václav Süsser, jeden z prvních pedagogů na brněnské Škole uměleckých řemesel. mezi jeho žáky například patřil v současnosti ceněný malíř Bohumír Matal. F. V. Süsser byl zapsán nejprve v kreslířském kurzu Antonína Břenka ve Vídni, kde pokračoval ve studiích na malířské speciálce na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Berchtolda Löfflera. Své působiště následně přenesl do Brna, kde se stal aktivním umělcem veřejného dění, když roku 1919 zakládal Klub výtvarných umělců Aleš, a o tři roky později se stal zakládajícím členem Skupiny výtvarných umělců v Brně. Jeho tvorba ve dvacátých letech byla ovlivněna neoklasicismem a ke konci 30. let zklidněné kompozice oživil kubistickým výrazem. Nabízený obraz Chlapec s košíkem představuje výjimečný velkoformátový olej, kompozičně působivě provedený v duchu picassovského neoklasicismu. Navzdory zvolenému disproporčnímu zobrazení postavy v krajině, harmonické vyznění celku diváka o to více překvapí. Neotřelé zpracování běžného námětu, který důmyslně kombinuje tři disciplíny, krajina, figura, zátiší, dokazují vynalézavost svého autora, který je v současné době na uměleckém trhnu neprávem opomíjenou osobností.