Olej na plátně, 100 x 80 cm, rámováno, datace 2017, signováno vpravo dole RITTSTEIN 2017.
Dílo Michaela Rittsteina s názvem ZOO v sobě vykazuje charakteristické výtvarné projevy tohoto úspěšného zástupce současného českého umění, jako jsou výrazová nadsázka, tvarová deformace, nezaměnitelný kolorit, groteskní děje, sarkasmus a vtip, ale i děsivé vize ze směřování konzumní společnosti a její fetišizace. Rittsteinova expresivně dynamická tvorba na pomezí figurace a abstrakce, v níž má své místo i krajinomalba, je v domácím okruhu znalců vysoce ceněna, o čemž svědčí i úspěch výstavy pořádané k 70. narozeninám autora v Jízdárně Pražského hradu v loňském roce. V osmdesátých letech byl umělcův projev zaměřený na obyvatele města, zahrádkáře, turisty a vesničany. V devadesátých letech Rittstein stále rozvíjel svá témata lidského života, ale jeho „hrdinové“ se na plátnech topili v konzumu a začali žít životem, se kterým se malíř neztotožnil. Na přelomu milénia přesunul zájem do japonizujících krajin, tvořených rozlitými vědry barev. Po tomto vzepjetí malíř dosahuje velkých dynamických kompozic jen v osobních tématech, jako je vesnická tancovačka nebo intimní vzpomínka. Věnuje se i prostorovým instalacím, kresbě, ilustracím a volné grafice. Od r. 2001 vede ateliér malby AVU v Praze. Na plátně „ZOO“ se Rittstein projevuje svou charakteristickou figurálností; zobrazená ženská figura se stává spíše než lidskou postavou jakýmsi hybridem a je jasným ztělesněním autorovy kritiky lidské nátury a pošetilosti. Tato kritika je však zároveň ironicky spojena s typicky hravou barevností, kdy plátno doslova hýří sytým a ostrým spektrem barev.