Olej na plátně, 56 x 81 cm, rámováno, datace 1937, signováno vlevo dole Jan Bauch, zezadu opatřeno vročením. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D. Vystaveno: Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11.2015 Publikováno: Rea Michalová, Peter Kováč, Jan Bauch, Praha, 2012, s. 40. Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11.2015 Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D: Posuzovaný obraz je mistrovským a vzácným dílem Jana Baucha z výtvarně velmi zajímavého období, z roku 1937. Autor tu zpracoval téma „vysněné zahrády“, jak ho rozvíjel ve své poetické fázi ranných 30. let, současně se však jeho malířský rukopis dramatizuje, vyznačuje se „přecházením z pohybu do pohybu“, „prouděním energií“. Abstrahovaná, plošná malba ho přestala uspokojovat, a proto začal rozvíjet expresivnější, „sochařštější“ pojetí, které mu bylo nejvlastnější, protože umožňovalo vyjádřit silný zážitek z neklidné a dramatické doby. Dům v krajině je dílem smyslově cítěným v malířském podání. Předmětná konkrétnost uplývá do prostor snu. Fantastická krajinná scenérie je svědectvím, jak autor povyšuje zrakový vjem do oblasti imaginativních představ. Barevné kontrasty, dynamika tvarů a energický rukopis posilují autorův záměr vyjmout krajinu a její všednosti a udělat z ní báseň a děj. Jako by Jan Bauch reflektoval slova Karla Teigeho:“Poesie, to není veršotepectví , ale elektrické jiskření, jimž člověk vyjadřuje svou efektivu“. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 2 000 000 – 2 500 000.