Olej na plátně, 40 x 58 cm, rámováno, datace 1931, signováno vpravo dole Rabas 31, zezadu opatřeno štítky. Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11., Praha, 2015. Publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, S. V. U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 511. Václav Rabas se v nabízeném díle představuje jako vyzrálý moderní krajinář. Vidíme podzimní krajinu, která se nevyznačuje potemnělou atmosférou a zádušními barvami, jako tomu v tomto námětu často bývá. Hledíme na krajinu zářivou, v barvách hnědo oranžové země kombinující se se zeleným pokryvem. Typickým znakem podzimu jsou tu již opadané koruny stromů, které lemují viděnou partii. Kompozice plátna se skládá z postupně vzájemně se překrývajícími se kopci, které dodávají tomuto reliéfu na živosti. Nad krajinou, jenž zabírá většinu plochy díla, se rozprostírá modravé nebe bez mraků, které korunuje pozitivní pocit z tohoto podzimního výjevu.