Olej na plátně, 46 x 38 cm, rámováno, datace 1931, signováno vpravo dole A. Justitz.1931., zezadu opatřeno výstavním razítkem Mánes.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D.
Souborná výstava díla Alféda Justitze, Budova Mánesa, Praha, Riegrovo nábřeží, 6. prosince 1934 – 6. ledna 1935, č. k. 91.
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.:
Posuzovaný obraz „V koupeli“ je autentickým, okouzlujícím a sběratelsky vzácným dílem Alfreda Justize, významného příslušníka zakladatelské generace českého moderního umění, jehož malířská práce byla výrazem jeho lidské noblesy. Posuzovaný obraz „V koupeli“ je při svém komorním rozměru dílem neobyčejně velkorysých malířských kvalit. Patří do linie autorových sugestivních nudit, v nichž spočívalo jedno z těžišť jeho tvorby a v nichž autor dosáhl skutečně skvělých výsledků, jak dokládá také nejreprezentativnější příklad této řady, monumentální „Betdsabé“. Posuzované dílo tak reflektuje jak dobový zájem o námět aktu a intimní okamžiky ženského života, posílený senzuálními tendencemi tzv. „čisté výtvarnosti“, tak hlubší autorovu inklinaci k tomuto tématu, vždy důkladně rozpracovaného předběžnými studiemi a kresbami. Posuzované dílo „V koupeli“ je příkladem sepětí tradice a nového, moderního ducha, v němž se antikizující prvky snoubí s ozvuky monumentálnosti Picassových gigantických žen. Ze senzuálně procítěné „belle mati?re“, krásné malířské hmoty, formuje Justitz sošně podaný akt, v němž se oprošťuje od příliš těsného vztahu k realitě a nevyhýbá se tvarovým zkreslením. Barevná paleta je držena ve velmi noblesních odstínech evokujících barvu pálené hlíny. S citem téměř sochařským zvětšuje autor určité tělesné partie a potlačuje jiné, za účelem osobité výtvarné zkratky a apollinské harmonie výrazu.
V obraze „V koupeli“ se unikátním způsobem snoubí adorace půvabu ideálního, nadčasového ženství s oslavou velmi vybroušených poloh malířské kultury.