010 | MUZIKANTI / 1. KVĚTNA
BARTONĚK Vojtěch (1859 – 1908)
- vyvolávací cena: 240 000 CZK
- dosažená cena: 320 000 CZK
- Velká sálová aukce (22.5., 13 hod.)
Olej na plátně, 78 x 58 cm, rámováno, datace - 1898, signováno vpravo dole V.Bartoněk, zezadu opatřeno výstavním štítkem č. 233.
Veronika Hulíková, Vojtěch Bartoněk, Popeláři (Z ulice), Národní galerie v Praze, 2010.
Jahres Austellung des Kunstvereins für Böehmen Prag, 1898.
Krasoumná jednota, 1898.
Jahres Austellung des Kunstvereins für Böehmen Prag, 1898, č. kat. 233.
Krasoumná jednota, 1898, č. kat. 119.
Světozor XXXII, 1897 – 1898, str. 291, č. 25.
Veronika Hulíková, Vojtěch Bartoněk, Popeláři (Z ulice), Národní galerie v Praze, 2010, str. 36, č. kat. 82.
Český žánrový malíř, jenž studoval malbu v Praze pod vedením J. Swertse a F. Čermáka a taktéž v Paříži na École des Beaux Arts. Vojtěch Bartoněk Autor se tematicky věnoval historickým scénám a žánrovým malbám veristického ražení. Autorovy realistické výjevy z pražských ulic a trhů vynikají skvěle odpozorovanými charakteristikami postav, sociálním cítěním a bravurní technikou iluzivní malby. U vybraného díla tomu není jinak. Vidíme zde dvorek, který oplývá čilým ruchem oslav. Bartoněk zde vytříbeně zachytil nejen atmosféru zvoleného momentu, ale i každý detail skladby místa, šatu aktérů, nevyjímaje nástroji, které si muzikanti drží. Bartoněk zde mistrně ovládl akademickou malbu, která v jeho podání podává svědectví o životě obyčejných lidí v každodenním rytmu jejich života, v tomto případě oslav 1. května. Ve své době byly jeho práce často reprodukovány v populárních uměnímilovných časopisech a též nemálo vystavovány. Předložený obraz je toho ukázkou, kdy byl například otisknut v časopisu Světozor či vystaven na výstavě Krasoumné jednoty. Kvalitu a jedinečnost v díle autora potvrzuje i publikování a vystavení díla na malířově rozsáhlé výstavě z roku 2010.