Tempera na sololitové desce, 71 x 104 cm, rámováno, pod sklem, datace 1960, signováno vlevo dole Pelc 60. Publikováno: Anna Pravdová, Tomáš Winter (edd.), Seňorita Franco a Krvavý pes. Malíř, karikaturista a ilustrátor Antonín Pelc (1895–1967), s. 312, obr. 366. Dílo Čtenářka pochází z ruky jednoho z největších autorů české malby poválečného období. Antonín Pelc, zde využil oblíbeného námětu čtenáře, učence, rozjímajícího člověka v podobě citlivě vymodelované dívčí postavy. Tato dívka, sedíc u okna otevřeného dokořán, hloubavě nasává psané poselství, za přispění prosluněného dne. Antonín Pelc se námětem, ale taktéž i provedením díla vrací ke své tvorbě dvacátých let, kdy se hrdě hlásil k fauvistickým tradicím a volil spíše sociální či civilní náměty. Nabízená práce přímo jiskří svou barevností, která úžasně kontrastuje s meditativním námětem. Dílo obsahuje více motivů nežli zmiňovanou čtenářku, vidíme zde i zátiší v podobě houslí v rozevřeném pouzdře, zvoucí k jejich použití či další v podobě plodu ležícího na stole. Dalším z přidružených motivů je i rychle nahozená krajina, která se stává kulisou čtenářčina zamyšlení. Autorovo dílo takovéto kvality a velikosti je nabízeno jen zřídka, a tak se dozajista jedná o velice zajímavou položku aukce.