019 | DVOŘENÍ A LOUČENÍ
GRUND Norbert (1717 – 1767)
- vyvolávací cena: 90 000 CZK
- dosažená cena: 210 000 CZK
- Velká sálová aukce (19.11., 13 hod.)
Olej na plechové desce, párové obrazy, 5 x 6 cm, 6 x 6 cm, rámováno, zezadu na jednom z děl opatřeno přípisem s určením.
Norbert Grund se narodil v Praze v roce 1717. Vyškolil se u svého otce Christiana Grunda, který byl dvorním malířem hrabat Kolowrat-Liebsteinských a taktéž byl správcem jejich obrazárny. Po vyučení Grund odebral na cesty a mnohé podněty načerpal také ve šlechtických obrazárnách či z grafických listů. Po návratu do Prahy, který se nejspíše odehrál nejpozději roku 1751, a sňatku zahájil kariéru malíře drobných děl. Malíř nejspíše pracoval pro volný trh a na bezprostřední objednávku se nejspíše zaměřil jen ojediněle. Jeho dílo mu vyneslo velký obdiv a byl uznáván jako nejlepší český rokokový malíř. Grundovy díla byla oblíbená mezi vzdělanými příslušníky středního stavu a umělci, nacházela se ale také v klášterních a aristokratických sbírkách. Jeho obrazy byly díky své ceně a malému formátu velmi oblíbené a dnes se nacházejí na místech po celé Evropě od Londýna po Petrohrad. Největší koncentrace Grundových děl je však v Praze, v Národní galerii. Grund, jako člen malířského cechu, až do své smrti v roce 1767 působil na Malé Straně v Praze.