Olej na plátně, 70 x 47,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole JU. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jaroslava Pelikána. Autorem působivého plátna s mladou dívkou oblečenou ve slavnostním kroji a nesoucí džbán s vodou je malíř moravského Slovácka a propagátor moravské kultury Joža Uprka. Autor prošel nejen českou akademií, ale během učení zavítal i do Mnichova. Přestože se stýkal s dobovými umělci, a dokonce se s ním v jeho ateliéru na Moravě osobně setkal i francouzský sochař Auguste Rodin, zůstal věrný svému naturalistickému zobrazování slováckých krojů a zvyků. Modely ke svým obrazům hledal právě mezi obyvateli Slovácka, které vždy zpodobil s charakteristickými ostrými nosy. Jedince obvykle zaznamenával buď během typické selské činnosti anebo během dobových slavností a zvyklostí. Téměř s fotografickou přesností dokázal Uprka zachytit slavnost Jízdy králů či pouť ke sv. Antonínkovi. Právě k pouti vznikla řada doplňkových maleb, ve kterých s velkou přesností vykresluje jednotlivé výšivky a záhyby rukávů, šatů a šátků. To vše lze nalézt i v obraze Na pouti, kdy Joža Uprka soustředil svůj zájem na stojící dívku v kroji během poutě ke sv. Antonínkovi. Svěží valéry barev červené, žluté, modré a zelené se promítají nejen do ostatních krojů, ale malíř jimi modeluje i jednotlivé kvítí na celé ploše palouku, díky čemuž dochází k vyvážené kompozici barev a světla.