Akvarel a voskový pastel, 30 x 22 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1960, signováno dole uprostřed Trnka.
Provenience:
Z rodiny autora.
Eduard Petiška, Sedmikráska (Německé pohádky), Nakladatelství SNDK - první vydání, 1960, celostránková ilustrace.
Obě nabízená díla jsou nádherným příkladem neobyčejné tvorby Jiřího Trnky. Jak Konec obra Jordána, tak Železný Jan jsou náměty německých pohádek, které roku 1960 nashromáždil Eduard Petiška ve sbírce Sedmikráska. Jiří Trnka zde vytváří úžasný vhled do světa fantazie, do světa princezen, rytířů a kouzelných stvoření. Autor vykouzlil za pomoci akvarelových barev a voskového pastelu úžasně prosvětlené práce se signifikantním tvaroslovím. Vytříbená Trnkova technika a mistrný um přenést diváka do světa kouzel je neodmyslitelně spjat s celými generacemi českých čtenářů a diváků. Obě nabízená díla jsou jedinečnými kousky tvorby Jiřího Trnky.