Pastel na kartonu, 62 x 46 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo uprostřed Kars. Jsme svědky nepochybné práce Jiřího Karse. Jeho smysl pro zobrazení ženství v jeho kráse zrcadlené do křivek a linií pastelu je krásnou ukázkou autorova přístupu s minimem prostředků. Co dílo ztrácí na barevnosti, to přináší divákovi v rámci práce s linií a není ochuzeno ani o potřebné světlo, které tělo děla kýženým předmětem v prostoru. Dívky-modelka sedí v křesle poněkud aranžovaně, ale nic neztráci na svém komfortu. Oděna je jen do krásy svého těla, který je stínován rezavým odstínem, odlišujím od samotného křesla. Není nic než dívka, co zaujme divákův pohled, nejsou zde žádné dálší součásti, které by odváděly pozornost od podstaty díla. Jiří Kars proslul u nás i ve světě, především ve Francii, právě díky svému umění vystihnout ženskou krásu a ničím ji neupozaďovat. Nabízené dílo Modelka v křesle je příkladnou skicovitou praci vysoké kvality, která si svým obsahem nezadá s olejovými pracemi a navíc obsahuje vzdušnost spojenou s pastelovou technikou a přímou zkušenost s prací umělce v přímém procesu.