Olej na plátně, 135 x 112 cm, rámováno, datace 1979, signováno dole uprostřed Jan Bauch 1979, zezadu na plátně opatřeno přípisem s určením.
Opatřeno posudkem PhDr. Rey Michalové.
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.:
Posuzovaný obraz je autentickým, reprezentativním a špičkovým dílem Jana Baucha z významného cyklu „O Odysseovi“, který vykrystalizoval jako výsledek dvou autorových cest do Řecka (1957, 1962) a tvoří jedno z těžišť jeho pozdního díla. Součástí odysseovského souboru jsou také obrazy vážící se volně k líčení trojské války podle Iliady. Mezi nimi zaujímá stěžejní místo posuzované dílo, a to svými eminentními výtvarnými kvalitami a monumentálním formátem, tento rozměr plátna patří mezi Bauchovy největší formáty. Bauchovo ztvárnění dobytí Tróje není jen ilustrací této pozoruhodné události řecké mytologie, ale má mnohem hlubší obsahové zacílení. Autor, který zažil dva světové konflikty, se v něm vyjadřuje k nesmyslnosti války a řeší problémy současného člověka. Ten dle něj po celý život, díky sebezáchovným instinktům, od sebe odsouvá vědomí hrůz. Umění však tuto sebezáchovu nemá. Nevyjádřit se ke „křiku světa“, utíkat před ním do idyly, považuje Bauch za zbabělost. Na posuzovaném plátně rozpoutává vidinu kataklysmatu, hroutících se kyklopských zdí a chaotické změti lidských těl. Vytváří obraz plný neklidu, pomalu vrstvený údernými barevnými tóny, aby diváka přiměl ke konfrontaci se sebou samým a dovedl ho na cestu, k níž lidstvo dospělo ve vrcholných dobách svého duchovního vzepětí. Autor zde v malířském podobenství vyjadřuje zásadní konflikty dnešní doby. Nezavírá oči před ničím, co nás obklopuje neuspává falešným chlácholením, ale burcuje naše vědomí a nedovoluje, aby se otupil lidský cit pro pravdu, odpor proti násilí a věrnost svobodě ducha. Zachycuje úryvky „bizarností“, s cílem zastavit jejich příval a určit hranici destrukcím všeho druhu. V této varovné vizi je současně mnoho očistného. Téměř plastický charakter této bravurní, expresivně rozehrané malby reflektuje Bauchovu celoživotní „lásku“, integrální součást jeho bytosti – sochařství. Zrcadí jeho potřebu dobývat se do plastické pravdy“, do níž vkládal sílu a vitální mohutnost výtvarného projevu.