Olej na plátně, 60 x 50 cm, rámováno, datace – okolo 1905, signováno vlevo dole Holub
Byl malířem krajin, v obrazech znázorňoval přírodní náladové okamžiky z jednotlivých ročních období. V daném díle malíř zobrazil idylický březový háj v lokalitě Kralup nad Vltavou, v takzvané Hrombabě. Tato vyvýšenina své jméno dostala nejspíše ze staročeštiny, kdy slovo baba mělo význam kopce, vyvýšeniny a jedná se tedy o místo, kde tluče hrom. My vidíme výtečně vystavěnou kompozici za pomoci bělavého stromoví bříz, které rámují palouček žlutavé trávy. Josef Holub zde potvrdil svoji skvělou techniku malby, kdy je malba takřka idealistická a je podtrhnuta autorskou finesou, která jí dodává na originalitě a uvěřitelnosti zvoleného námětu. Dle B. Mádla byl Josef Holub spolu s Kavánem a Dvořákem považován za portrétistu krajiny. Po shlédnutí nabízeného díla tento výrok můžeme jen respektovat, potvrdit a tiše se kochat.