Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 27,5 x 30 cm, rámováno, datace 1938, signováno vpravo dole Drtikol 1938.
Posoudil a pravost díla potvrdil Stanislav Doležal.
Olej Svět duše je efektní prací Františka Drtikola, jednoho z jedinečných tvůrců na českém uměleckém poli. Dílo se vyznačuje pro autora typickou atmosférou transcendentního vyznění, které diváka vtahuje do světa snění a rozjímání. Vidíme zde postavu, jež v pozici oranta staticky stojí ve snovém prostředí. Tato figura, obklopena světelnou září, je též uzavřena do jakési bariéry, rudé hranice pro diváka vyznívající jako hranicí oné duše. Imaginace autorovy malířské tvorby byla často inspirována právě přesahem z reálného hmotného světa do míst světa vnitřního, světa, jenž se vyznačuje nekonečnými možnostmi, světa, kde si jedinec své limity určuje sám. František Drtikol se velkou část svého života zabýval duchovním rozjímáním a rozvojem. Jeho malířská díla jsou toho jiskřivými a zřetelnými svědky, doklady o jeho rozpoložení. Svět duše patří mezi takováto díla a lze ho nazývat výtečnou ukázkou Drtikolovy malířské tvorby.