Olej na plátně, 61,5 x 80 cm, rámováno, datace 1987, signováno vpravo dole J. JÍRA 87.
Josef Jíra, Malíř a grafik, Liberec, 1992, č. 48.
Josef Jíra je znám pro svůj specifický přístup tvorby a taktéž i vizuální projev. Jindřich Chalupecký, slavný historik a kritik umění, napsal ve své knize Nové umění v Čechách, že Jíra vytvořil vlastní verzi expresionismu a nabízené dílo to jen a jen potvrzuje. Tento člen slavné skupiny M 57 se zde projevuje jako svébytný tvůrce. Velikonoční námět zde tvoři za pomoci expresivních barevností, pojení různých médií a ploch. V popředí vidíme ukřižovaného Krista, vyvedeného spolu se svými následovníky pod křížem velice energickým způsobem, a to za pomoci tenkého kovového plechu, jenž autor upravil do podoby zamýšlené biblické události. Dále je zde po pravé straně díla námět putujících spolu se dvěma kozami. Existence těchto postav je v díle tvořena tenkými liniemi s kombinací použití textilních látek a taktéž se zde projevuje signifikantní znak autora, a to podoba Kyklopa. Ten ve větším provedení jakoby jemně vycházel zpoza podložky, následován Davidovou hvězdou. Dílo, spíše symbolicky, korunuje bělostný beránek boží, ověnčen červeným obojkem a taktéž rudým praporem, nesoucím blednoucí zlatý kříž. Celá kompozice je velmi efektní, surová ale přesto nepostrádá duševní rozměr, intimitu a co víc, impuls k rozjímání. Celá práce je autorsky dokola obita kovovým plechem, jenž podtrhuje expresivní složku díla. Jíra v tomto díle zanechal kus sama sebe, se všemi vnitřními démony ale taktéž i svou silnou duchovní víru. Nabízené dílo je výsostně reprezentativním a ceněným kusem autorovy tvorby.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 450 000 – 650 000.