Syntonos na kartonu, 51 x 66 cm, rámováno, datace 1897, signováno vpravo dole Hudeček.
Syntonos a plenérová krajinomalba přelomu 19. a 20. století, GAVU Cheb 6. 10. - 31. 12. 2016.
Marcel Fišer (ed.), Syntonos a plenérová krajinomalba přelomu 19. a 20. století, GAVU Cheb 6. 10. - 31. 12. 2016, s. 58, č. s. 53.
Před námi se zračí mistrovské dílo českého krajináře, malíře lidových motivů a též malíře, který svou malbou dokázal zachytit veškerý cit českých luhů a hájů. Dílo Odpočívající děvčátko spadá do rané tvorby Antonína Hudečka. Toto období se vyznačuje nejen příklonem k zasněné melancholii a někdy až magickým viděním, ale taktéž k figurálním námětům a záznamu každodennosti bytí. Dílo je taktéž jedinečné svým technickým provedením, kdy autor využil malby syntonosem, Tato vodou rozpustitelná barva, povahy tempery, se v českých zemích ukázala právě okolo přelomu 19. a 20 století v blízkosti Mařákovy školy, jejíž žáci ji využívali. Barvy synthonos již zpočátku upoutaly malíře svými schopnostmi udržet si svou barevnost, ba vytvářet efekt jiskřivosti a světla protkaného samotnou barvou. Tyto výhody právě zaujaly české krajináře, v jejichž tvorbě posléze tato barva tak zdomácněla, že byla posléze brána za samostatnou techniku malby. Antonín Hudeček si v nabízeném díle počínal tak dobře, že techniku dovedl až k samotné dokonalosti. Zvolený námět, tedy děvčátko zachycené při odpočinku v trávě, je zde vyvedeno v živých barvách spolu s výtečnou malířskou finesou a vytváří tak realistický pocit z námětu, že přenáší diváka na ono místo odpočinku. Dívka spočívá v jiskrné zeleni, která si přímo uhrančivě uzurpuje pozornost všech, co se dostanou do blízkosti tohoto mistrného díla. Nabízené dílo spadá datací a provedením do autorova prvého okořského období a svou kvalitou jde o jedinečný kus napříč autorovou tvorbou.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 1 000 000 – 1 200 000.