020 | MOST PŘES POTOK V OPATOVICÍCH
RADIMSKÝ Václav (1867 - 1946)
- dosažená cena: 480 000 CZK
dosažená cena: 480 000 CZK
21.4., 19:41 3880 480 000 CZK 21.4., 19:44 3880 480 000 CZK 21.4., 19:40 6915 470 000 CZK 21.4., 19:39 3880 460 000 CZK 21.4., 19:38 6915 450 000 CZK 21.4., 19:36 3880 440 000 CZK 21.4., 19:36 6915 430 000 CZK 21.4., 17:56 3880 420 000 CZK 21.4., 15:31 5166 410 000 CZK 21.4., 05:10 3880 400 000 CZK 20.4., 21:22 5166 390 000 CZK 20.4., 20:26 3880 380 000 CZK 20.4., 17:07 14204 370 000 CZK 9.4., 15:53 5166 360 000 CZK 20.4., 13:50 3880 360 000 CZK 16.4., 22:21 14091 350 000 CZK 15.4., 11:56 14204 340 000 CZK 13.4., 19:53 5166 330 000 CZK 13.4., 10:50 14204 320 000 CZK 11.4., 18:34 5166 310 000 CZK 11.4., 13:22 14204 300 000 CZK 10.4., 10:17 5166 260 000 CZK 10.4., 10:17 14204 250 000 CZK Olej na kartonu, 70 x 100 cm, rámováno, datace – 1920 – 1925, signováno vpravo dole V.Radimský.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Naděžda Blažíčková - Horová.
Skvosty české krajinomalby, Muzeum a galerie Prostějov, 4. 12. 2015 – 31. 1. 2016.
Publikováno: Naděžda Blažíčková-Horová, Václav Radimský, GHMP, 2011, č. kat. 329.
Autorem nabízeného díla je malíř, jenž je často spojován impresionistickým výrazem na našem území, jako jeden z jeho silných zástupců. Václav Radimský, autor mnoha úžasných pohledů zelenající se krajiny Čech i Francie, je takřka konzistentně znám nejen odborné ale i obecné veřejnosti. V nabízeném plátně Radimský představuje divákovi pohled na velké vodní dílo, tzv. Opatovický kanál. Toto vodní dílo, jehož začátky můžeme datovat již do středověku, úžasný lidský výtvor, je i do dnešních dní pevně spjat s okolní krajinou a dotváří její nezaměnitelný kolorit. Tento kanál na mnohých místech dodnes překlenují staré mostky a právě jeden z nich, v Opatovicích nad Labem, se nám nabízí ve své plné kráse. Malíř do prvního plánu díla umístil kachny a až do druhého onen jmenovaný mostek. Tímto krokem přináší divákovi intimnější pohled do daného místa a navazuje s ním rozhovor, prohlubující samotný zážitek z plátna. Malířova hra se světlem v celé šíři díla objímá zrak diváka a vtahuje ho do zobrazeného děje. Přestože se most zdá jasným středobodem díla, konkuruje mu ve třetím plánu stojící bílé stavení, které svou září vápenitých stěn láká publikum překročit břeh právě za pomoci mostku. Václav Radimský jak po celé své umělecké působení, tak do dnešních dní, poutá pozornost mnoha českých sběratelů a je zárukou vysoké kvality. Výjimkou není ani nabízený pohled do části polabského kraje, který se divákovi skví před zrakem ve své plné kráse.