030 | KRAJINA
HOLAN Karel (1893 - 1953)
- dosažená cena: 56 000 CZK
dosažená cena: 56 000 CZK
2.6., 19:58 5195 56 000 CZK 2.6., 20:03 5195 56 000 CZK 2.6., 19:57 12373 54 000 CZK 2.6., 19:57 5195 52 000 CZK 2.6., 19:52 12373 50 000 CZK 2.6., 19:57 12373 50 000 CZK 2.6., 19:57 5195 49 000 CZK 2.6., 19:56 12373 48 000 CZK 2.6., 19:56 5195 47 000 CZK 2.6., 15:30 5195 45 000 CZK 2.6., 12:46 12373 44 000 CZK 2.6., 10:43 5195 43 000 CZK 31.5., 06:48 12373 42 000 CZK 30.5., 17:15 5195 41 000 CZK 22.5., 14:56 13773 40 000 CZK 30.5., 17:15 5195 40 000 CZK 30.5., 17:14 13773 39 000 CZK 30.5., 17:14 5195 38 000 CZK 23.5., 12:30 13773 37 000 CZK 23.5., 12:30 11552 36 000 CZK Olej na plátně, 48 x 59 cm, rámováno, zezadu na blindrámu opatřeno razítkem ateliéru Karla Holana.
Opatřeno certifikátem o autenticitě a provenienci z ateliéru Karla Holana.
Jiří Šmíd, Karel Holan, Praha, 1984, s. 10.
Počátkem dvacátých let se stal jedním ze čtyř členů skupiny HOHOKOKO (Holý, Holan, Kotrba, Kotík). Mnoho jeho děl má dnes i význačnou dokumentární hodnotu, neboť řada míst v topografii Prahy již vzala za své. Jeho pražská zákoutí, nábřeží či periferie jsou prodchnuty umělcovou příznačnou melancholií. Zde předložený pohled na krajinu přivádí náš zrak ke stoupajícímu vrchu, jenž je korunován jemnou zástavbou vesnických obydlí obklopených políčky okrové a zeleně, sahajících dále do krajiny za horizont plátna. Karel Holan se zde projevuje jako plnokrevný krajinář malebné české scenérie se všemi jejími specifiky a jedinečnostmi. Z pohledu technického přístupu malby, zde autor střídá silné tahy štětce s kresebnými zásahy větví stromů v popředí či konturami domků na horizontu. Malíř se v nabízené Krajině výtečně představuje ve své krajinářské poloze a potvrzuje své osobité kvality.