134 | BÍLÁ POSTAVA V MEDITACI
MENČÍK Václav (1926)
- dosažená cena: 180 000 CZK
dosažená cena: 180 000 CZK
30.5., 16:49 11552 180 000 CZK 4.6., 19:14 11552 180 000 CZK Olej na plátně, 230 x 100 cm, rámováno, datace 1966 – 2009, signováno vpravo dole VaMen 66-09, zezadu na slepém rámu opatřeno přípisem s určením.
Václav Menčík, autor předkládaného díla, je jedním z posledních asistentů slavného spolutvůrce moderního českého umění Emila Filly. Menčík ve svém díle načerpal kubistické základy svého velkého učitele a zároveň nechal organicky promluvit osobitosti svého vidění. Velkoformátové dílo Bíla postava v meditaci je dílem postkubistické zkušenosti, kdy před očima diváka vystupuje postava může v meditační poloze, v rozjímavém rozpoložení, za pomoci atmosféry potemnělého prostoru díla. Autor nechává více než barevnost pomlouvat námět a jeho tvarosloví. Muž hledí směrem k divákovi pouze jedním okem, do neznámých dálek, napříč nám známý prostorem. Jeho hlava je tvořena z velice zgeneralizovaných tvarů, které přesto nezapříčiňují poznat samu lidskost postavy. Dílo je tvořeno potemnělými barvami a taktéž si zde auto pohrál s barevnou pastou, která sem tam vystupuje do prostoru jako jakýsi platický vzor. Dílo nese velice kontemplativní náladu a svým rozměrem je tato nálada umocněna a předávána do širokého prostoru okolí plátna. Václav Menčík v díle Bílá postava v meditaci uvádí na odiv svou osobitou linku postkubistického směru a nechává diváka stát se součástí okamžiku rozjímání.