113 | ZÁTIŠÍ S RYBOU A JABLKEM
NEMES Endre (1909 - 1989)
- dosažená cena: 80 000 CZK
dosažená cena: 80 000 CZK
3.6., 10:39 12193 80 000 CZK 3.6., 20:38 12193 80 000 CZK 3.6., 09:43 9803 78 000 CZK 2.6., 14:49 12193 76 000 CZK 3.6., 09:42 9803 76 000 CZK 1.6., 16:04 9803 72 000 CZK 2.6., 12:03 9803 72 000 CZK 2.6., 12:03 12193 70 000 CZK 31.5., 23:49 12193 64 000 CZK 1.6., 16:04 9803 64 000 CZK 25.5., 10:34 9803 60 000 CZK Olej na plátně, 60 x 78 cm, rámováno, signováno vpravo dole Nemeš Endré.
Předložené dílo pochází z tvorby významného malíře, grafika, novináře a básníka slovenského původu. Endré Nemes studoval ve Vídni a posléze v Praze na Akademii výtvarných umění u prof. Williho Nowaka. Profesně mimo malbu působil jako novinář a karikaturista. V roce 1938 emigroval před fašismem do Finska a později do Švédska, kde se stal významnou kulturní osobností. Byl rektorem Akademie výtvarných umění v Göteborgu a získal titul rytíře Královského řádu Vasa. Pro Nemesovu tvorbu jsou pro širokou veřejnost známé jeho charakteristické surrealizující prvky s prolínáním několika motivů v jedno. V předloženém zátiší vidíme klidnou linii autorovy tvorby, která je vedena viděnou realitou v neoklasicistním stylu. Námět je vystavěn v plných tazích po většinou klidných barevných tónů, kde prim hraje cihlový a korálový odstín. Ten tvoří plnost celého prostoru, ve kterém je středobodem ono zátiší s rybou a jablkem. V díle nám autor poskytl i pohled na věci denní potřeby v podání dýmky v pravé části stolu, a tak stylizace námětu ztrácí na umělosti. Endré Nemes se v přeloženém díle představuje jako vyzrálý umělec, jenž po svém využívá jeden z nejstarších typů uměleckého námětu.