025 | STODOLY
SMUTNÝ Oldřich (1925 - 2013)
- dosažená cena: 46 000 CZK
dosažená cena: 46 000 CZK
2.6., 19:56 1969 46 000 CZK 2.6., 19:59 1969 46 000 CZK 2.6., 19:55 16329 45 000 CZK 2.6., 19:54 1969 44 000 CZK 2.6., 19:53 16329 43 000 CZK 2.6., 19:53 1969 42 000 CZK 2.6., 19:51 16329 41 000 CZK 2.6., 19:51 1969 40 000 CZK 2.6., 19:49 16329 39 000 CZK 2.6., 19:49 1969 38 000 CZK 2.6., 19:48 16329 37 000 CZK 30.5., 18:17 1969 36 000 CZK 2.6., 19:47 16329 36 000 CZK 30.5., 16:55 13773 34 000 CZK 30.5., 18:16 13773 33 000 CZK 30.5., 18:16 1969 32 000 CZK 30.5., 18:15 13773 28 000 CZK 30.5., 18:15 1969 27 000 CZK 21.5., 11:39 1969 25 000 CZK Olej na sololitové desce, 75 x 61 cm, rámováno, datace 2001, signováno zezadu O. Smutný, zezadu opatřeno autorským přípisem s určení.
Provenience:
Získáno z pozůstalosti autora.
MUD pro Šetlíka/O UB 12 (10.3.- 31.8.2019) v Muzeu umění a designu Benešov.
Nabízené dílo Stodoly odpovídá autorovu specifickému přístupu zachycení reality. Oldřich Smutný, člen takřka legendární skupiny UB 12, která spoluvytvářela nový přístup k umění šedesátých a sedmdesátých let, v díle projevuje svůj jedinečný cit a naivistní přístup pro vidění reálí světa. Umělec ve svých obrazech diváka přivádí do milované krajiny v okolí jihočeské Putimi, místa, které neodmyslitelně propojil se svým životem, svou tvorbou. Smutný, obdivovatel labutí, dokázal zaznamenat ve své líbezné kráse, jednoduchosti a barvách, jak krajinu jižních Čech, tak právě stavby, které tuto krajinu dotvářejí. Budova a krajina je zachycena autorem idealizovaným stylem, v jednoduché barevnosti, tvaru a hmotě. Velká část viděného je zgeneralizována až na formu jakýchsi piktogramů, které zosobňují danou reálii. Přímo signaturní barevná škála Smutného palety budí v divákovi klid a mír, přináší jedinečný pohled na ony stodoly, domky vsazené do kusu malířovy modravé fantaskní krajiny. Předložené dílo je reprezentativním kusem tvorby autorova díla a v neposlední řadě nejen estetickým, ale i výtvarným projevem jednoho velkého českého malíře.