026 | PĚČÍN NA JAŘE
TRAMPOTA Jan (1889 - 1942)
- dosažená cena: 74 000 CZK
dosažená cena: 74 000 CZK
30.5., 21:52 12193 74 000 CZK 2.6., 12:44 12373 74 000 CZK 2.6., 19:50 12193 74 000 CZK 30.5., 16:46 11552 70 000 CZK 30.5., 20:19 12193 70 000 CZK 30.5., 17:05 11552 66 000 CZK 30.5., 17:05 12193 64 000 CZK 23.5., 12:55 12373 60 000 CZK Olej na lepence, 70,5 x 98,5 cm, rámováno, zezadu na kartonu opatřeno výstavním razítkem SVU Mánes 1943.
Opatřeno odborným posouzením PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.
Výstava SVU Mánes 1943.
Z posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Posuzovaný obraz až expresionistického výrazu vykazuje znaky vyzrálé Trampotovy tvorby. Spatřujeme v ní zaujaté upřímné úsilí umělce toužícího po sebevyjádření vzdor úskalím životního předurčení. Trampota jezdil po roce 1918 častěji i do západní Evropy a oblíbil si zejména normandského břehy a zvláště Etretat, kde malovali s oblibou i slavní francouzští impresionisté. Tam konečně po zprvu limitovaných nábězích a prvním kvalitativně dobrém rozmachu na Chotěbořsku nabral sílu k velkým koncepcím. Ani tomuto obrazu nelze upřít jistou exaltovanost emoce vtělené do zvláštní atmosféry v napětí volné přírody v rozpuku. Nejde přitom o žádný prvoplánový literární či symbolický podtext, nýbrž o extrahovaný smysl postihnout obsah viděného obrazu. Koloristické kvality zde zřetelně a sugestivně dokládají Trampotovo mistroství.
Potvrzuji pravost obrazu Jana Trampoty.