031 | DÍVKY V ZAHRADĚ
DVOŘÁK BRUNNER František (1862 - 1927)
- dosažená cena: 38 000 CZK
dosažená cena: 38 000 CZK
2.6., 19:59 12373 38 000 CZK 2.6., 20:01 12373 38 000 CZK Olej na kartonu, 65 x 50 cm, rámováno, signováno vlevo dole Fr. Dvořák.
Autor nabízeného díla v počátcích své tvůrčí umělecké dráhy osciloval mezi malbou figurální a krajinářskou. Mimo to proslul jako skvělý portrétista a také moderně cítěnými oltářními obrazy. Cesty života Dvořáka přivedly v polovině 90. let do Francie, kde v Paříži dokonce sdílel nějaký čas ateliér s Alfonsem Muchou. Následovaly dlouhodobé pobyty v USA či v Indii. Východní náboženství ovlivnilo i jeho výtvarný projev, který nabývá harmonických panteistických nálad. Vlastní pílí se dopracoval civilního výrazového projevu krajináře. Nabízené dílo Dívky v zahradě je příkladem autorovy tvorby protínající obě polohy, jak krajinářskou, tak figurální. Dívky, zachycené v dobovém splývavém bělostném šatu, jsou přistiženy při radovánkách v zahradě, při obdivu růžovějící květeny, která jim uchvátila. Kulisu námětu dotváří zeleň zahrady, která objímá jak dívky, tak zrak diváka a zve ho do tohoto království flóry. Dvořák Brunner proslul svým secesivním pohledem na ženskou i krajinnou krásu a i zde potvrzuje své kvality v oparu doby Belle Époque.