114 | ARCHEOLOGIE
TITTELBACH Vojtěch (1900 - 1971)
- dosažená cena: 62 000 CZK
dosažená cena: 62 000 CZK
31.5., 08:44 5195 62 000 CZK 3.6., 20:40 5195 62 000 CZK 22.5., 15:00 13773 60 000 CZK Olej na plátně, 92 x 92 cm, rámováno, datace – 60. léta 20. století, signováno vpravo dole V. Tittelbach, zezadu opatřeno štítkem a razítkem ČFVU a přípisem s určením.
Vojtěch Tittelbach se v daném případě navrátil k imaginaci svých děl třicátých let, kdy s oblibou zachycoval stylizované akty surrealistického ražení. V daném případě díla Archeologie nechal promluvit antropogenní prvek v zelenavé kompozici, kterou ve svém díle použil vícekrát, příkladem budiž nedávno dražené Imaginativní zátiší. Tittelbach v plátně použil jakési stylizace postavy do pravěkého uměleckého díla. Námět utváří pocit právě nalezeného díla pravěké kultury, díla, které tisíce let spočívalo v půdě na své objevení. Postava je tvořena zgeneralizovanými částmi lidského těla. Figura je do kompozice umělcem vsazena v poloze skrčených nohou a navozuje tak, spolu expresivně podanými končetinami, až rituální záměr. Dílo můžeme také, dle samotného názvu plátna, brát jako jakýsi archetyp tohoto vědního oboru, který nám postupem rozvoje naší civilizace poodkrývá její postupný vývoj napříč historií. Dílo Archeologie je neseno ve velice expresivním duchu, přesto si zachovává onen klid, široký rozměr filozofického ražení, který byl toliko spjat s autorovou prací období české avantgardy. Nejen díky všem výše zmíněným kvalitám lze považovat dílo Archeologie za výtečnou autorovu reflexi na období šedesátých let.