BAUCH Jan: OBĚTI SVĚTOVÉ VÁLKY

    Olej na plátně, 42 x 52 cm, rámováno, datace 1945, signováno vlevo nahoře Jan Bauch 45.

    Dílo nám předložené pochází z ruky velkého českého malíře první poloviny 20. století, který je často zván jako malíř barvy a učitel generací. Jan Bauch v díle Oběti světové války poodkrývá trauma, jež plynulo z hrůz druhé světové války. Válečná zkušenost, smutek a v neposlední řadě tísnivost na diváka přímo padá. Malíř, toliko znám pro svou jiskřivost barevných tónů, se zde projevuje spíše potemnělou expresivní linkou. Námětem hýbají postavy v bouřné krajině, přednesené v prvním plánu plátna. Dvě stojící postavy se svým zabarvením stávají součástí oné krajiny, žehrají a bijí na poplach, aby se minulé děsy již nikdy neopakovaly. Rozevlátá a ztrhaná těla postav upozorňují na prožité bolesti a stejně jako holý strom po pravé straně plátna, tak i ony jsou zbídačené válečnou dobou. Jan Bauch se v díle pokusil předat svědectví z doby, která navždy změnila nejen starý kontinent, ale celý svět. Autor díla výtečným malířským rukopisem vytvořil expresivní výpověď konce války a v rámci jeho tvorby můžeme mluvit o již plně vyzrálém mistrovském díle.

    • vyvolávací cena: na vyžádání