066 | LETŇÁSKOVÉ

    ČAPEK Josef (1887 Hronov - 1945 Bergen-Belsen)

    Tuš na papíře, 30 x 40,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1931, signováno vpravo dole Josef Čapek 1931.
    Opatřeno odborným posudkem PhDr. Pavly Pečinkové, CSc.
    Ilustrace ke knize Sula P., Letňáskové, Nová škola, Praha 1931.
    Komentář PhDr. Pavly Pečinkové, CSc.:
    Sulova knížka líčící prázdninové zážitky pražské rodiny neměla příliš velký ohlas a do zapomnění veřejnosti tak neprávem upadly i její iustrace, přestože tento soubor má v Čapkově ilustrační tvorbě významné postavení. Originální kresebné podklady k reprodukcím, které v knížce zabírají jen několik desítek čtverečních centimetrů, prováděl Čapek ve velkých formátech jako samostatná, svébytná výtvarná díla. Velkoryse a uvolněně stylizované kompozice z Letňásků využil ve třicátých letech i v několika olejích a zejména v monumentálním souboru pastelů Na dětský motiv, který dokonce v roce 1936 reprezentoval soudobé československé umění na bienále v Benátkách.

    • dosažená cena: 190 000 CZK