PRUCHA Jindřich: PORCELÁNOVÝ DŽBÁN S MAMINČINÝM PLÉDEM

    Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 62 x 48 cm, rámováno, datováno 1913, signováno vpravo dole Prucha.

    Opatřeno odborným posudkem Prof. Zdeňka Sejčka.

    Jindřich Prucha, Opus magnum, 4.12. 2014 – 29. 3. 2015, Galerie výtvarného umění v Chebu.

    Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:

    Přirozená jednoduchá krása tohoto zátiší je svědectvím umělcovy momentální optimistické dispozice, zjasněné do obrazu ryzí, lidovým naturelem prodchnuté harmonie. K obrazu je dochována menší rázná olejová studie v Městském muzeu a galerii v Čáslavi. Nově objevené výtvarné dílo je olejomalba velikosti 62 x 48 cm, přičemž plátno není dochováno v původním napnutí, nýbrž bylo druhotně nakašírováno na silnou lepenku a při tom upraveno do rámu. Jelikož obraz nebyl dosud dohledán v dostupné pruchovské literatuře, přisoudil mu prof. Sejček název Porcelánový džbán s maminčiným plédem. Přibližme si konkrétní situaci: Malíř si z několika předmětů vytvořil kompozici, v níž před okno, jímž v maně zahlédneme či spíše vytušíme větrnou krajinu, posunul prádelník, před který postavil venkovskou dřevěnou židli běžné truhlářské výroby z konce 19. století. Opěradlo židle je v horní partii rozšířeno do opěrky – třídílné listové rozviliny, kdy dobře vidíme pravou část dřevěného listenu. Na židli postavil džbánek a přes židli přehodil jeden z maminčiných plédů, zřejmě ten nejbarevnější. Aranžované zátiší bylo reálnou sestavou, jejíž komponenty navíc Pruchova sestra Vojslava na samotě Županda nad Běstvinou uchovávala až do své smrti roku 1973.

    Jedná se o vysoce kvalitní malířské dílo, jemuž na kráse neubrala ani zmíněná následná úprava do rámu, ostatně dosti nevýrazná. Malba širokými štětcovými tahy s markantní expresivitou je v kontaktu s plátnem malována v celistvých barevných plochách (červeň plédu). Malířský rukopis vykazuje způsob malby polosuchými štětcovými zásahy s častým vynecháváním křídového bílého podkladu. Ve srovnání s dalšími Pruchovými plátny oné doby jsou dobře patrné horizontální výstupy plánové pleteniny, které dodávají malbě zvláště v pravém dolním rohu typický autorův charakter.

    • vyvolávací cena: 680 000 CZK