•

ISTLER Josef: PAVUČINA

Olej na lepence, 40 x 60 cm, rámováno, datace 1944, signováno vpravo dole Istler 44.

Před námi je vystaven obraz výtečné kvality, a to z na trhu vzácně objevujícího se Istlerova válečného období. Dílo Pavučina skvěle reprezentuje polohu jeho tvorby, která po celou dobu bilancovala na hraně surrealismu a úplné abstrakce abstrakce. Josef Istler v díle prokazuje svůj talent v zachycení určité hladkosti povrchů spolu s detailním zpracováním daného námětu za pomoci mistroství v jemnosti štětcového přednesu. Nabízená práce Pavučina spadá do periody, ve které se tento významný solitér prezentoval ve válečném okruhu básníků a malířů spjatých s osobnostmi Karla Teigeho a vůbec předválečným zastoupením surrealismu u nás. Autor byl jak členem S.V.U. Mánes, tak později významné Skupinou Ra. Znám je taktéž svou spolupráci s evropskou skupinou CoBrA. Sběratelskou hodnotu zde předloženého díla dokládá i skutečnost, že v roce 1945, během náletů na Prahu, byla zničena větší část Istlerova doposud vytvořeného díla. Námět díla je inspirován tématem, které je protknuto takřka celou autorovou tvorbou. Reprezentuje Istlerovo celoživotně oblíbený a po celou dobu tvorby rozvíjený snový motiv vznášejících se mlhovin, jenž připomínají lidská torza v drapérii. Tyto imaginativní světy vtahují diváka za hranicí tohoto světa a podmanivě rozvíjejí jeho fantazie.

  • vyvolávací cena: 260 000 CZK