006 | CHITTUSSI Antonín:
LOUKA S BALVANY A SKUPINOU STROMŮOlej na plátně adjustovaném na kartonu, 26,5 x 38 cm, rámováno, datace – okolo 1879, signováno vlevo dole Chittussi.
Opatřeno odborným posudkem prof. PhDr. Romana Prahla, CSc.
Z posudku prof. PhDr. Romana Prahla, CSc:
Posuzovaná malba odpovídá svým komorním formátem i motivicky Chittussiho tvorbě. Jde o malířsky zralé dílo, charakterizované odlišením obrazových plánů pomocí odstupňovaného rozdílu pozadí souvislých, byť barevně jemně odlišených částí a pastózních míst v malbě popředí. Příznačná pro většinu nálad Chittussiho krajin je horní partie s oblaky, mezi nimiž jen místy prosvítá světle modrá obloha. Rovněž celková barevnost odpovídá Chittussiho obrazům.
Motivicky je pro posuzované dílo charakteristický prvek balvanů rozesetých po pláni a zdůrazněných v popředí výjevu. Tento prvek připomíná v Chittussiho tvorbě zejména areál Českomoravské vrchoviny, tedy region malířova rodiště.
Kompozice s obrazovou dominantou ve skupině stromů i kontrastní silueta stromoví se světlem oblohy za horizontem dopovídají standardu Chittussiho prostředí inspirovaného tradicí barbizonské školy.
Malířský rukopis je spontánní a svěží. Plynulé tahy štětcem jsou doplněny pastótními doteky štětce na hnědé podmalbě. Způsob podání námětu je zkušený, ba již mistrovský. Přitom se nevyznačuje propracovaností na způsob obrazů dokončených v ateliéru Chittussim pomocí malby tenkým štětcem.
Tato charakteristika malby spolu s obrazovým motivem i kompozicí mohou vést k závěru, že posuzované dílo se vztahuje motivicky k umělcovu regionu, a časově k období umělcova přesídlení do Paříže, kdy Chittussi poprvé rozvinul své malířské mistrovství.
Z výše uvedených důvodů posuzované dílo pokládám za Chittussiho autentikum.dosažená cena: 270 000 CZK