KINTERA Krištof: DENTAL MENTAL

    Mixed media, 105 x 75 cm, rámováno v kazetovém rámu, datace 2011, signováno zezadu Kintera Krištof.

    Krištof Kintera – Nervous Trees, Galerie Rudolfinum, 7. 9. - 26. 11. 2017.

    Jestli se dá tvrdit o umění Krištofa Kintery něco s jistotou, tak je to fakt, že je angažované. Využívá civilizační odpad, a to mrtvé, co už nepotřebujeme, recykluje do nového života uměleckého artefaktu. Hovoří tak i sám k sobě, jelikož se v tom „veze s námi“, je toho také součástí. Souvislost mezi „první dámou českých skládek“ sochařkou Věrou Janouškovou, která v 60.letech začala tvořit plastiky z použitých věcí není úplně bezpředmětná. Přesto je ale Kintera o mnoho punkovější a opulentnější. Když v roce 2017 zakoupila jeho plastiku Postnaturalia slavná Colezzione Maramotti, bylo zcela jasné, že „našeho“ Kinteru berou ve světě výtvarného umění více než vážně. Od té doby brázdí se svým „Punkovým cirkusem“ spolupracovníků ty nejlepší globální galerie. A Kintera se směje, mohl by být dost dobře novodobým Švejkem, přesto někdy dojímá dětskostí, naivitou, hrou, jako je tomu u zde nabízeného reliéfu Dental Mental.

    • vyvolávací cena: 75 000 CZK