008 | KRÁSKY

    KOBLASA Jan (1932 - 2017)

    Tuš na papíře, 58 x 40 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1966, signováno vpravo dole ligaturou K866.
    Tento velkoformát na papíře předkládá autorovu tvorbu šedesátých let a jeho pohled na interpretaci lidství. Krásky Jana Koblasy sedí čelem k publiku a zastávají pozici čekajících. Obě ženy sedí sic v pozoru, ale jejich nohy se houpají ledabyle nad zemí, jako je tomu u sedících dětí. Obličeje krásek umělec jaksi defragmentoval a znaky obličeje divák musí vyhledávat. Obě postavy drží své paže vzhůru k nebesům, stylizovány do orantek, jenž vzhlíží do výšek, očekávající zlom. Obě krásky jsou posazeny do svých poloh jako děti, čekající na rozkaz, přesto se v nich tluče neposednost. Jan Koblasa zde vytvořil pohled na člověka v jeho rozervanosti, obyčejnosti, poťouchlosti chceme-li, a přesto jako vládce světa. Jan Koblasa svou tvorbou zasáhl silně do podoby československého poválečného umění a jeho dílo lze považovat za jedno z nejkvalitnějších své generace. Dílo Krásky předkládá autorovu pozici zaobírajíce se člověkem, jeho polohami ve světě a je výtečným příkladem umělcovy tvorby šedesátých let.