SKREPL Vladimír: DIVA A JÁ

    Akryl na plátně, 55,5 x 73 cm, datace 2000, signováno zezadu V. Skrepl 2000.

    Provenience:

    Galerie Petr Novotný – Praha.

    Tvorba nabízeného autora je svým přístupem k malbě velmi ojedinělým jevem na poli českého výtvarného umění. Práce Vladimíra Skrepla se naprosto vymyká z vlivů a trendů celé české výtvarné scény. Skrepl nenáleží k žádné generační škole, svá studia absolvoval v rámci kunsthistorického prostředí a k výtvarné profesi přešel od profese kurátorské. Možná právě tato zkušenost na opačném pólu kulturního dění z něho vytvořila ojedinělou osobnost v českém současném umění. Jeho výrazové prostředky jsou velice expresivní, a to jak po způsobu formy, tak barev. Náměty tohoto autora jsou často tvořeny abstrahovanými lidskými či zvířecími postavami v silných barevných tónech, vyvedených hutnou pastózní vrstvou. Dílo Diva a já je toho krásným příkladem. Autorova malba je velice gestická a svým naturelem dosti tělesná. Živost, kterou malíř do své práce přináší, neurvalost a energie, které s jeho prací úzce souvisejí jsou nejen poznávacím znamením jeho tvorby, ale i jistým výtvarným úkazem, který si nezadá ve srovnání se zahraničním výběrem postmoderní výtvarné scény. Vladimír Skrepl se přes své vymezení vůči tuzemské tradici stal významným tvůrcem své generace a co víc, stal se také učitelem a mentorem generace nastupující. Jako dlouholetý pedagog na pražské Akademii výtvarných umění v Praze má tento tvůrce přímý vliv na práci právě rostoucí generace malířů.

    • vyvolávací cena: 60 000 CZK