•

ŠPILLAR Jaroslav: MLHY NAD VODOU

Olej na plátně, 90 x 150 cm, rámováno, datace 1895, signováno vlevo dole JARO ŠPILLAR.

Nabízené dílo Mlhy nad vodou je nádherným příkladem ojedinělé symbolistní práce Jaroslava Špillara. Dané dílo takřka neodpovídá rázu tvorby, se kterým je autor úzce svázán, a to je krajinomalba či folklorní motiv. Tato silně symbolistní, barvami secesní práce, ukazuje velkou šíři talentu autora a je jen škoda, že se nám dodnes takovýchto děl nezachovalo více. Dílo „Mlhy“ je jednou z vícero verzí tématu, mimo jiné jedna z verzí je dnes součástí sbírky GAVU v Ostravě. Obraz je velice sugestivní a oko diváka si záhy získá na svou stranu. Jako archetyp života se nám zde představuje vodní plocha, nad kterou tančí mlha, která je jemně vymalována do stylizované podoby dívek, víl, které doprovázejí vodní tok. V popředí umístěný detail rákosí umocňuje vtažení diváka do právě probíhajícího děje a divák až cítí opary vznášející se okolo postav. Krajina, tvořící kulisu obrazu, se nese v klidném světle, ale přesto hraje v symbióze s neklidnou povahou motivu dívek. Romantizující krajina svými pastelovými barvami podtrhává symboliku dané chvíle a slunce nad horizontem zračí magický přerod, čas, kdy se ztrácí hranice mezi světem reálným a dobou zázraků. Předkládané dílo je jedinečné, jak samotným zachycením tématu, ale i svou raritou z pohledu tvorby Jaroslava Špillara. Podobné autorovo dílo by divák hledal jen stěží, snad jen připomeňme Špillarova Vodníka, z roku 1899. Obraz „Mlhy nad vodou“ je příkladem výjimečné symbolistní práce a taktéž důkazem autorova uměleckého rozsahu.

  • vyvolávací cena: 180 000 CZK