• PODVEČER U VODY

017 | PODVEČER U VODY

ULLMANN Josef (1870 Nekmíř na Plzeňsku - 1922 Praha)

Olej na plátně, 101 x 90 cm, rámováno, datace - kol. r. 1903, signováno J. Ullmann vlevo dole, zezadu opatřeno štítkem Topičova salonu, posouzeno PhDr. Mgr. Michaelem Zachařem.
Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Jeden ze zakladatelů naší impresionistické krajinomalby započal svá studia v Mnichově a následně absolvoval koncem 90. let u prof. Mařáka v Praze. V letech následujících obesílal pražské výstavy obrazy březových hájů, v nichž snoubil tajemství lesa naučené od Mařáka s novou technikou zabíhající někdy až k divizionismu. Velkoformátové plátno z doby kolem roku 1903 ukazuje autorovu syntetickou schopnost vypracovat referenční obraz s atmosférou dle nálady své doby. Takové často přinášely Světozor či Zlatá Praha, takové se i tehdy nejlépe prodávaly, a tak záhy patřil Ullmann k nejúspěšnějším i nejžádanějším krajinářům v Čechách.
Vystaveno:
XXII. výstava Goltzova tvrz, 21. 4. – 3. 6. 2012, Golčův Jeníkov, č. 59,
Tento obraz obdržel první cenu poroty na jarním veletrhu starožitností Antique, pořádaném Asociací starožitníků a konaném od 18. - 21. 4. 2013 na Novoměstské radnici v Praze.
Malíř krajinář, malířství studuje v Mnichově, později se stává žákem M. Pirnera a J. Mařáka na AVU v Praze. Jeho tvorba navazuje na jeho učitele, lesní tišiny znázorňuje dle vzoru Mařáka. Vystavoval v Rudolfinu, nejprve rozměrné, později komornější krajiny. Teprve v letech 1918 až 1920 tvoří krajiny po způsobu impresionistů, ke kterým se vědomě hlásí už roku 1911. Vrcholné období jeho činnosti nastává koncem první světové války, kdy vznikají jeho výhledy do otevřené krajiny.
Autor viz T 2/619.

  • dosažená cena: 250 000 CZK