047 | VENUŠE

    VYLEŤAL Josef (1940 Brno - 1989 Praha)

    Oboustranný olej na kartonu, 57,5 x 71,5 cm, rámováno, datace 1960 – 1969, signováno vpravo a vlevo dole VYLEŤAL.
    Oboustranný olej ukazuje malíře a také filmového a divadelního výtvarníka Josefa Vyleťala ve své nejlepší formě. Obraz pocházející z 60. let, kdy autor pracoval jako scénický výtvarník v Divadle na Zábradlí, vyobrazuje ležící červenou Venuši, jejíž modrá bujná hříva přechází volně v její lože, zasazené v abstraktní černo-hnědé krajině. Mírně surreální naladění plátna právem odkazuje k faktu, že Vyleťalovi bylo přezdíváno český Salvador Dalí. Jemnost a uhlazenost tahů Venuše pak kontrastuje se zadní stranou plátna, kde je vyobrazena velmi expresivní a sugestivní hlava čerta, kde autor využívá celé škály barevné palety.

    • dosažená cena: 340 000 CZK