Položka je dražena pro jiného dražitele.
Olej na plátně, 45 x 59 cm, rámováno, signováno vpravo dole Coubine.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D.
Z posudku PhDr. Rey Michalové, PhD:
Posuzované dílo je autentickou, kvalitní ukázkou Coubinovy krajinomalby, která vyniká jeho nejtypičtějším námětem – pohledem na provensálské městečko Simiane-laRotonde, jeho strmý shluk domů na skalnatém útesu vrcholí středověkou rotundou. Obraz je výsledkem důvěrné znalosti autorova „nejvlastnějšího hájemství“ ve francouzských Nízkých Alpách (Basses-Alpes), rozkládajícího se na neokázalém a dříve poněkud opomíjeném místě mezi Simiane, hradem Caseneuve a Aptem. Je to krajina vrchů a údolí, kamenných městeček a monumentů starých dob, osamělých statků, kaplí se zvoničkami, polí levandule, olivovníků a mandloní. Otakar Kubín – Coubine zde našel „Arkádii svého života a umění“(jak se sám vyjádřil). Tuto krajinu přitom objevil nejen pro sebe, ale i pro Francouze, „kteří tento čin vysoce ocenili tím, že ho zařadili mezi své nejpřednější malíře“. (Coubine posunul hranici malířsky přitažlivé Provence asi 50 km severně od Aix-en-Provence, kde tvořil Cézanne.) V Simiane se trvale usadil roku 1925. Coubina upoutala prostá architektura rotundy – románské kaple z 12. století s hrobkou Rombauda ze Simiane, ovládající okolí nezapomenutelným kouzlem. Klasicky vystavěný řád krajinných plánů odvíjí hloubku prostoru. V popředí zachytil malíř bohatě členěný terén, vyprahlý sluncem, s trsy vonné levandule, vzrostlými olivovníky a cypřiši. V zadním plánu se otevírá průhled na táhlý horský masiv až k blankytně modrému jasu oblohy. Coubine ztvárnil krajinu v okamžiku téměř svátečního klidu, kdy je v přírodě všechno nehybné a kdy se člověk může těšit její prostou krásou. Malíř objevil, že největší „zázrak“ provensálské krajiny představuje světlo – v obraze se stejnoměrně rozlévá po celé ploše plátna a tím sjednocuje a harmonizuje všechny tvary. Dodává malbě klid a řád, energii i lyrický náboj. Představuje prvek malířský a současně duchovní. Světlo je pro Coubina formou poznání věčnosti a trvalosti. Coubine nemaloval nikdy chvatně, vážil každý tah štětce. Barva je nanášena citlivě v jemných, tenkých vrstvách. Kolorit je velmi delikátní, přesně v souladu s tím, jak žhavé jižní slunce zamlžuje a tlumí ostré kontrasty tónů, jako by procházely filtrem. Teplé a studené odstíny jsou brilantně vyváženy. Obraz „Simiane (Rotunda v Simiane)“ je lyrickou krajinou mocného kouzla, jakousi oázou neporušitelného klidu, stálosti a vznešené harmonie.