013 | DÁMA V KLOBOUKU
BROŽÍK Václav (1851 - 1901)
- vyvolávací cena: 320 000 CZK
Olej na plátně, 66 x 40,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole VBrožík, zezadu na plátně opatřeno pozůstalostní pečetí Succession V. de Brozik 1901.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové.
Opatřeno restaurátorskou zprávou ak. mal. Šárky a Petra Bergrových.
Provenience:
Soukromá sbírka, San Diego, Kalifornie od 80. let 20.stol.
Wanamaker Art Gallery, New York, Paintings by Waclav Brozik, 1902, čís. 258.
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové:
Předložena Podobizna dámy v klobouku je nesporná práce Václava Brožíka nejspíše z devadesátých let. Koncem 19. století byl Brožík vyhledávaným portrétistou, zachytil řadu tváří významných osobností své doby a životního okruhu. Podobizna byla pro Brožíka důležitá, prochází celou jeho tvorbou a zachycuje podoby četných představitelů pražské a pařížské společnosti, často v životní velikosti. Předložený portrét nám dnes neznámé dámy se vyznačuje koloristicky zajímavou barevností v provedení šedého kabátku s kontrastními akcenty bílého krajkového límce světlemodrého šatu pod kabátkem. Na hlavě portrétované je posazen široký klobouk s bílým peřím a černou mašlí. Mistrovské je transparentní provedení pleti. Předložená Podobizna dámy v klobouku byla součástí souboru děl, který od malířova tchána Charlese Sedelmeyera už v roce Brožíkova úmrtí zakoupil obchodník s obrazy John Vanemaker z Philadelphie. Ten o rok později všech tři sta děl vystavil v New Yorku. Předložená podobizna je krásnou ukázkou Brožíkova portrétního umění.