Olej na lepence, 70 x 100 cm, rámováno, okolo r. 1905, signováno vpravo dole Al KALVODA, zezadu opatřeno výstavním štítkem a přípisem s určením. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11., Praha, 2015. Publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 298. Obraz, který nám malíř nabízí, je skvělým zobrazením vesnice, jako lidského díla v krajině, a též výtečným dílem malíře z počátku 20. století. Alois Kalvoda v daném případě nechal promluvit svou citlivost, svůj smysl pro jednoduchou krásu venkova, pro jeho poetický tón. Divákovi se nabízí pohled na vesnická stavení v jejich skromných dřevěných formách, centrech obživy lidu, jejich útočiště, jejich království. Přestože se zpočátku může zdát, že se jedná o pohled na městkou, zastavěnou krajinu, jež je tvořena nádhernými, leč stylizovanými detaily, je přihlížející na omylu. Kalvoda tento prvoplánový vhled do motivu doplnil plnohodnotnou krajinou v pozadí, s její krásnou zelení, kopcovitým reliéfem a vůbec silnou barevností. To celé uzavírá oblačné nebe, kde sem tam prosvítá azurová modř. Onen bílý štít stavení se sedlovou střechou divákovi uhodí do očí a přisvojí si jeho pozornost. Nádherná běloba budí pocit čistoty, oproti barvě hnědozemě, která jinak ovládá první řád obrazu. Bezesporu se před námi ukazuje dílo skvělé kvality, kde autor potvrzuje svůj vysoký malířský talent.